Trwa ładowanie...
d16shyk

Wakacje 2020: Te państwa otwierają się na turystów

Europa powoli odmraża turystykę. O otwarciu granic dla podróżujących poinformowały już Chorwacja, Portugalia i Grecja. Wszystko wskazuje na to, że niebawem dołączą do nich kolejne popularne turystycznie kierunki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wakacje za granicą
Wakacje za granicą (Istock)
d16shyk

Koniec epidemii w Słowenii

Jako pierwsza w Europie koniec epidemii koronawirusa ogłosiła Słowenia. Ta pozytywna informacja obiegła świat w połowie maja, po tym jak w tym małym europejskim państwie od dwóch tygodni liczba nowych zakażeń nie przekroczyła siedmiu.

Obywatele państw Unii Europejskiej wybierający się do Słowenii nie muszą już odbywać kwarantanny. Z takiego obowiązku nie zostali jednak zwolnieni cudzoziemcy przybywający spoza granic UE. W kraju nadal obowiązują również dotychczasowe zasady bezpieczeństwa: m.in. konieczność noszenia masek w miejscach publicznych i zachowania 1,5-metrowego dystansu między osobami.

d16shyk

Chorwacja czeka na turystów

Niespełna tydzień później o otwarciu granic dla cudzoziemców poinformowała Chorwacja. Pierwsi zagraniczni turyści będą mogli odwiedzić Chorwację już 29 maja. Dotyczy to turystów z Czech, Słowacji, Węgier i Austrii. Już teraz granicę Chorwacji mogą przekraczać Słoweńcy. Można się spodziewać, że Polska wkrótce dołączy do tych krajów.

Żeby wjechać do tego kraju w celach turystycznych, wystarczy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport, a także okazać na granicy dokument uzasadniający cel podróży – na przykład potwierdzenie rezerwacji pokoju w hotelu lub akt własności nieruchomości.

To dobra informacja dla polskich turystów, którzy planowali wakacje w tym kraju. Tym bardziej że do Chorwacji możemy dotrzeć własnym samochodem i nasze plany urlopowe nie muszą być uzależnione od wznowienia międzynarodowego ruchu lotniczego.

d16shyk

Jeśli jeszcze nie wybraliśmy kierunku na wakacje, być może wypoczynek w jednym z kurortów nad Adriatykiem będzie dobrą opcją. Wiele biur podróży ma w swoich ofertach wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym – jest w czym wybierać.

Portugalia 6 czerwca otwiera plaże

Na turystów czekają też malownicze portugalskie kurorty. 18 maja Portugalia wkroczyła w kolejny etap odmrażania gospodarki i życia społecznego. Czynne są kawiarnie, restauracje, muzea i zabytki, swoją działalność powoli wznawiają hotele, a 6 czerwca otwarte zostaną plaże.

Do Portugalii kontynentalnej bez obowiązku odbywania kwarantanny mogą już wjechać obywatele państw Unii Europejskiej (z wyjątkiem Hiszpanów i Włochów, których ograniczenia nadal obowiązują), a także cudzoziemcy m.in. z USA, Kanady i krajów portugalskojęzycznych. Wciąż należy jednak przestrzegać ścisłych zasad bezpieczeństwa, m.in. obowiązku noszenia maseczek w komunikacji publicznej.

d16shyk

14-dniową kwarantannę w dalszym ciągu trzeba odbyć po przyjeździe na Maderę. Z kolei podróżujący wybierający się Archipelag Azorski powinni poddać się testom na COVID-19 i uzyskać wynik negatywny do 72h przed wylotem na wyspy.

Kolejne kierunki już niebawem dostępne dla turystów

Do startu sezonu turystycznego przygotowują się również Włosi. Kraj, który obok Hiszpanii został najbardziej w Europie dotknięty epidemią koronawirusa, powoli znosi wprowadzone obostrzenia. Od 18 maja mogą znów funkcjonować restauracje, kawiarnie i muzea. Tydzień później pracę wznowią kluby fitness i baseny, a 3 czerwca Włosi otworzą swoje granice dla cudzoziemców. Co istotne, przybywający do Italii podróżni nie będą musieli przechodzić kwarantanny ani uzasadniać celu swojego przyjazdu.

Grecja, Cypr i Turcja chcą otworzyć się dla zagranicznych turystów od 15 czerwca, z kolei Gruzja przygotowuje się do przyjęcia wczasowiczów z innych krajów od początku lipca.

Pod tym względem sytuacja w Polsce pozostaje bez zmian. Granice naszego kraju nadal są zamknięte dla obcokrajowców, a Polacy wracający do ojczyzny muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Jest jednak światełko w tunelu. Jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie stabilna, być może obostrzenia te zostaną zniesione w drugiej połowie czerwca i wielu z nas nie będzie musiało rezygnować z wakacyjnych planów.

d16shyk
d16shyk

d16shyk