Trwa ładowanie...

Wakacje 2021 Egipcie. Wraca obowiązek wizowy dla turystów

Od 1 maja osoby wybierające się na wakacje do Egiptu znów muszą posiadać wizę turystyczną. Czasowe zwolnienie z tej opłaty przestało obowiązywać 30 kwietnia. Ile kosztuje wiza i gdzie można ją kupić?

Share
Wakacje w Egipcie - wraca obowiązek wizowyWakacje w Egipcie - wraca obowiązek wizowyŹródło: Shutterstock
d1bl9hr

Egipt, obok Turcji i Grecji, co roku przyciąga rzesze turystów, a w ostatnich tygodniach jest jednym z najpopularniejszych urlopowych wyborów Polaków. By spędzić wakacje w tym kraju, oprócz ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju paszportu, musimy posiadać również wizę.

Ze względu epidemię koronawirusa i w celu zachęcenia turystów do odwiedzenia swojego kraju, w ubiegłym sezonie władze Egiptu podjęły decyzję o czasowym zwolnieniu podróżnych z opłaty wizowej. Ulga ta obowiązywała do 30 kwietnia 2021 roku i nie została przedłużona. Oznacza to, że od 1 maja, podróżując do Egiptu, znów potrzebujemy wizy.

Wiza turystyczna – ile kosztuje i gdzie ją kupić?

Obowiązek posiadania wizy dotyczy wszystkich Polaków podróżujących do Egiptu. Koszt wydania takiego zezwolenia to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna) od osoby. Jest ono ważne maksymalnie 30 dni.

d1bl9hr

Wizę możemy kupić na lotnisku po przylocie do Egiptu, w egipskich placówkach dyplomatycznych na terenie Polski lub przez internet.

W tym ostatnim przypadku wystarczy wejść na stronę: https://www.visa2egypt.gov.eg/, zarejestrować się i wypełnić formularz. Jesteśmy w nim proszeni o podanie m.in. daty i celu podróży, numeru paszportu oraz informacji na temat dotychczasowych wizyt w Egipcie i planowanego miejsca pobytu.

Po wypełnieniu wniosku i dokonaniu zapłaty na podany przez nas adres e-mail zostanie wysłany link do pobrania e-wizy. Co ważne, taki elektroniczny formularz powinniśmy złożyć co najmniej 7 dni przed wyjazdem do Egiptu.

Kto jest zwolniony z zakupu wizy?

Z obowiązku zakupu wizy są zwolnieni turyści wybierający się do kurortu Sharm El Sheikh. Jednak tylko pod warunkiem, że podczas swojego pobytu nie będą korzystać z dalszych wycieczek fakultatywnych. W przeciwnym wypadku również muszą dokonać opłaty wizowej.

d1bl9hr

Na odprawie paszportowej turyści otrzymają pieczątkę, która będzie ich uprawniała do 14-dniowego pobytu na półwyspie Synaj.

Wakacje w Egipcie – zasady wjazdu

W dalszym ciągu turystów lecących do Egiptu obowiązują zasady bezpieczeństwa wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z nimi każdy podróżny – z wyjątkiem dzieci do 6. roku życia – jest zobowiązany do wykonania testu PCR na COVID-19.

Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Drugą opcją jest wykonanie testu tuż po przylocie do kurortu. Można to zrobić na lotniskach w Hurghadzie, Sharm El-Sheikh, Tabie lub Marsa Alam, a część biur podróży pokrywa klientom koszt takiego badania.

d1bl9hr

Przed podróżą do Egiptu musimy też pamiętać o wypełnieniu Deklaracji podróżnego. Jesteśmy w niej proszeni o podanie listy krajów, które odwiedziliśmy w ciągu ostatnich 14 dni, a także o potwierdzenie, że przez ostatnie dwa tygodnie nie mieliśmy objawów przypominających COVID-19 ani świadomych kontaktów z osobami zakażonymi koronawirusem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1bl9hr
d1bl9hr
d1bl9hr