Trwa ładowanie...

Wakacje 2021 w Dubaju. To musisz wiedzieć przed podróżą

Luksusowe hotele, niebosiężne drapacze chmur i zacienione palmami plaże - to i wiele więcej czeka na osoby planujące urlop w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wybierasz się na wakacje do tego regionu? Sprawdź, o czym należy pamiętać przed podróżą.

Share
Wakacje 2021 w Dubaju - jakie są zasady wjazdu?
Wakacje 2021 w Dubaju - jakie są zasady wjazdu?Źródło: Shutterstock
d119abw

Wakacje w Dubaju – potrzebny negatywny wynik testu

Wszyscy podróżujący do Dubaju – również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 i ozdrowieńcy – muszą posiadać wydrukowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Badanie należy zrealizować najwcześniej 72 godziny przed wylotem, a jedynym dopuszczalnym rodzajem testu jest RT-PCR.

Polskie laboratoria akredytowane przez ministerstwo zdrowia są honorowane podczas przekraczania granic zewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ich listę znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Warto zwrócić uwagę, że jest ona na bieżąco aktualizowana.

WAŻNE. Dzieci do lat 12 są zwolnione z obowiązku wykonywania testu.

Bezpłatny test PCR na lotnisku w Dubaju

W Dubaju na lotnisku pasażerowie (powyżej 12. roku życia) zostaną dodatkowo poddani drugiemu bezpłatnemu testowi (odbywa się on na koszt rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Podczas badania podróżni są proszeni o podanie numeru telefonu, na który w ciągu 24 godzin od wykonania testu zostanie im wysłany jego wynik. Do czasu jego uzyskania należy przebywać na terenie hotelu.

d119abw

Po uzyskaniu negatywnego wyniku testu turyści mogą kontynuować wakacje. W przypadku pozytywnego wyniku – zostaną poddani izolacji w wyznaczonym do tego miejscu oraz proszeni o postępowanie zgodnie z wytycznymi dubajskiej instytucji ds. zdrowia publicznego.

Warunki wjazdu do Dubaju

Polacy udający się do Emiratów Arabskich muszą posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku wizowego, jeżeli przyjeżdża się do Emiratów w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych lub rodzinnych i przebywa się na ich terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni (licząc od dnia pierwszego wjazdu).

Wszyscy podróżujący przez lotnisko w Dubaju są zobowiązani do pobrania aplikacji mobilnej COVID-19 DXB APP (dostępnej dla systemów Android i iOS) i zarejestrowania tam swoich danych. Wymagane jest również wypełnienie formularza zdrowotnego na lotnisku przed wylotem.

d119abw

Wakacje w Dubaju – zasady na miejscu

W Dubaju obowiązuje nakaz korzystania z maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz zachowanie dystansu społecznego. Większość plaż jest otwarta, a restauracje funkcjonują z ograniczeniami. Zamknięte są natomiast bary.

Zasady powrotu do Polski

Wszystkie osoby podróżujące do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są kierowane na 10-dniową kwarantannę.

Można ją skrócić po 7 dniach, wykonując test na obecność koronawirusa (PCR lub antygenowy) i uzyskując wynik negatywny. Kwarantanna zostanie uznana za zrealizowaną z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku badania przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

Obowiązek odbycia kwarantanny nie dotyczy:

  • podróżnych z zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni (ten czas liczymy od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki);
  • dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19;
  • ozdrowieńców– osób, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.

Czytaj więcej: Rząd wprowadza obowiązkową kwarantannę dla podróżnych spoza Schengen

d119abw
d119abw
d119abw