Trwa ładowanie...

Wakacje 2021 w Egipcie. To musisz wiedzieć przed podróżą

Jakie są aktualne zasady wjazdu do Egiptu? Czy obowiązek wykonania testu na koronawirusa dotyczy również dzieci? Ile kosztuje wiza turystyczna i gdzie można ją kupić? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje, o których warto pamiętać, wybierając się na wakacje do Egiptu.

Share
Wakacje w Egipcie. Jakie są zasady wjazdu?
Wakacje w Egipcie. Jakie są zasady wjazdu?Źródło: Shutterstock
d2gw8px

AKTUALIZACJA 24.06.2021

Wakacje w Egipcie – potrzebny test PCR

Zgodnie z obowiązującymi od 1 września 2020 roku przepisami, wszystkie osoby udające się do Egiptu muszą posiadać zaświadczenie o wykonaniu testu RT-PCR z wynikiem negatywnym. Dokument powinien być przetłumaczony na j. angielski lub arabski.

Takie badanie należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem lub – w przypadku podróży do Hurghady, Sharm El-Sheik, Marsa Alam i Taby – poddać się mu na lotnisku w Egipcie.

Z obowiązku wykonania testu PCR na obecność koronawirusa są zwolnione dzieci do ukończenia 6. roku życia.

Test PCR na lotnisku w Egipcie

Test PCR na lotnisku w Egipcie jest wykonywany tuż po przylocie na wakacje. Kosztuje 30 USD od osoby (płatność gotówką na miejscu), jest więc tańszy niż takie samo badanie w Polsce.

d2gw8px

Obecnie wiele biur podróży przygotowało promocyjne oferty wyjazdów, gdzie koszt wykonania testu PCR na lotnisku w Egipcie jest dla turystów darmowy.

Na wynik testu wykonanego na lotnisku w Egipcie turyści oczekują około 24 h w hotelu, w którym zarezerwowali pobyt. Jeśli uzyskają negatywny wynik badania, bez przeszkód kontynuują urlop. W przypadku niejednoznacznego wyniku test jest powtarzany, a podróżny nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów.

 Zaszczepieni wjadą bez testu

Zgodnie z obowiązującymi od 24 czerwca 2021 roku przepisami, zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR na obecność koronawirusa nie muszą już przedstawiać osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Nie będzie też od nich wymagane wykonanie takiego badania po przylocie, na lotnisku w Egipcie.

d2gw8px

Warunkiem jest przejście pełnego cyklu szczepienia – dwoma dawkami preparatu Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinofarm, Sinova czy Spotnic lub jedną dawką Johnson & Johnson. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu podróży do Egiptu musi upłynąć co najmniej 14 dni.

Zaświadczenie o szczepieniu, które należy okazać do weryfikacji wyznaczonym służbom na lotnisku w Egipcie, powinno potwierdzać przejście pełnego cyklu szczepienia i posiadać kod QR. Nie może zawierać poprawek czy uzupełnień i musi być czytelne.

Takie wymogi spełnia potwierdzenie ukończenia szczepienia, które możemy pobrać z Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl.

Kwarantanna w przypadku pozytywnego wyniku testu

Osoby z pozytywnym wynikiem testu są kierowane na kwarantannę. Odbywa się ją w specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni w hotelu lub w oddzielnym budynku. Koszt zakwaterowania, posiłków i napojów turystów pokrywa obiekt (do 7 dni pobytu). Dodatkowo egipskie Ministerstwo Zdrowia i Populacji bierze na siebie koszty leków i leczenia podróżnych.

d2gw8px

Również biura podróży w takich sytuacjach nie pozostawiają swoich klientów bez niezbędnej opieki i wsparcia. Rezydenci udzielają turystom na miejscu informacji o świadczeniach zdrowotnych, pomocy konsularnej, a także – w przypadku konieczności późniejszego, niż było to planowane, powrotu do kraju – oferują pomoc w znalezieniu lotu powrotnego.

Przed wylotem na wakacje warto również zapytać doradców o dostępne warianty ubezpieczenia turystycznego obejmującego m.in. ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 w zakresie kosztów rezygnacji i kosztów leczenia.

Wakacje w Egipcie – wymagane dokumenty

Podróżni udający się do Egiptu przed wyjazdem są proszeni o wypełnienie Deklaracji podróżnego. W dokumencie należy podać informacje o podróżach odbytych w ciągu 14 dni przed wizytą w Egipcie, a także potwierdzić, że przez ostatnie dwa tygodnie nie mieliśmy objawów przypominających COVID-19 ani świadomych kontaktów z osobami zakażonymi koronawirusem.

Podpisanie deklaracji wiąże się również ze zobowiązaniem do powiadomienia kierownictwa hotelu lub lekarza w wypadku zauważenia u siebie objawów choroby podczas pobytu w Egipcie.

d2gw8px

Wakacje w Egipcie - pamiętaj o wizie turystycznej

Obowiązek posiadania wizy dotyczy wszystkich Polaków podróżujących do Egiptu. Koszt wydania takiego zezwolenia to 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna) od osoby. Jest ono ważne maksymalnie 30 dni.

Wizę możemy kupić na lotnisku po przylocie do Egiptu, w egipskich placówkach dyplomatycznych na terenie Polski lub przez internet: https://www.visa2egypt.gov.eg/

Z obowiązku zakupu wizy są zwolnieni turyści wybierający się do kurortu Sharm El Sheikh (na odprawie paszportowej otrzymają pieczątkę uprawniającą do 14-dniowego pobytu na półwyspie Synaj). Jednak tylko pod warunkiem, że podczas swojego pobytu nie będą korzystać z dalszych wycieczek fakultatywnych. W przeciwnym wypadku również muszą dokonać opłaty wizowej.

d2gw8px

Zasady powrotu do Polski

Wszystkie osoby podróżujące do Polski z państw spoza strefy Schengen, w tym z Egiptu, są kierowane na obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić po 7 dniach, wykonując test na obecność koronawirusa (PCR lub antygenowy) i uzyskując wynik negatywny.

Z odbycia kwarantanny są zwolnieni:

  • podróżni posiadający zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni;
  • dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19;
  • ozdrowieńcy – osoby, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.
d2gw8px
d2gw8px
d2gw8px