Trwa ładowanie...

Wakacje na Cyprze: Od maja zapowiadane ulgi dla zaszczepionych

Władze Cypru zaktualizowały procedury bezpieczeństwa i zasady wjazdu dla obcokrajowców. Od 10 maja podróżni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19, nie będą musieli wykonywać testów PCR. I to niezależnie od tego, czy ich kraj został zaliczony przez Cypr do kategorii zielonej, pomarańczowej czy czerwonej.

Share
Wakacje na Cyprze: Osoby zaszczepione wjadą bez testu na koronawirusaWakacje na Cyprze: Osoby zaszczepione wjadą bez testu na koronawirusaŹródło: Shutterstock
deb7skd

O tym, że władze Cypru od marca stopniowo będą otwierać granice dla podróżnych, informowaliśmy już w styczniu: Cypr otworzy granice. Co z zapowiadanymi ulgami dla zaszczepionych?

Teraz, dwa miesiące po wprowadzeniu kategoryzacji państw zgodnie z systemem sygnalizacji świetlnej: na zielone, pomarańczowe i czerwone, przyszedł czas na kolejny krok. Jak czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Turystyki Republiki Cypryjskiej, od 10 maja kraj Afrodyty wprowadzi zapowiadane wcześniej ulgi dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Warunki wjazdu na Cypr dla osób zaszczepionych

Władze Cypru zaznaczają, że szczepienie nie stanowi warunku koniecznego do wjazdu, ale w tym sezonie będzie dodatkowym czynnikiem ułatwiającym podróż na wyspę.

deb7skd

Od 10 maja 2021 r. turyści, którzy będą mogli udowodnić, że otrzymali wszystkie wymagane dawki autoryzowanej szczepionki, przed podróżą na Cypr nie będą musieli poddawać się żadnym testom i to niezależnie od tego, w jakiej kategorii będzie znajdował się kraj ich wylotu. Nie zostaną też skierowani na kwarantannę, nawet w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Jak zapowiada cypryjskie Ministerstwo Turystyki, to ułatwienie w podróżowaniu ma obowiązywać już od dnia podania podróżnemu wszystkich wymaganych dawek szczepionki. Dodajmy, że Cypr uznaje za uprawniające do odbycia podróży szczepionki Sputnik V oraz preparaty zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (czyli Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson).

Jak udowodnić przyjęcie szczepionki?

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 przed podróżą na Cypr będą zobowiązane do przesłania na platformę Cyprus Flight Pass skanu zaświadczenia o odbyciu szczepienia. Musi być ono przetłumaczone na język angielski.

Podczas wypełniania formularza wjazdu – oprócz podania danych kontaktowych – będą też proszone o uzupełnienie informacji dotyczących typu przyjętej szczepionki i państwa, w którym zostało zrealizowane szczepienie.

deb7skd

Warunki wjazdu na Cypr – system sygnalizacji świetlnej

Co z osobami, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19? Nadal mogą podróżować na Cypr zgodnie z obowiązującymi od 1 marca zasadami i podziałem państw zgodnie z systemem sygnalizacji świetlnej.

Przypominamy, że turyści z krajów „kategorii zielonej” wjadą na Cypr bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa. Podróżni z państw oznaczonych kolorem pomarańczowym są zobowiązani do zrobienia takiego badania przed wylotem, a z krajów oznaczonych na czerwono – oprócz wyników testu zrobionego przed wylotem – potrzebują jeszcze negatywnego wyniku testu wykonanego na własny koszt już po przylocie na Cypr.

Jednocześnie władze Cypru zastrzegają sobie prawo do wyrywkowego testowania na koszt państwa osób przekraczających granice wyspy, bez względu na kolor kraju, z którego przyjadą i nawet jeśli zostały zaszczepione przeciwko COVID-19.

Obecnie Polska znajduje się w kategorii państw czerwonych, co oznacza, że na Cypr wjedziemy bez konieczności odbycia kwarantanny, ale pod warunkiem wykonania dwóch testów PCR na obecność koronawirusa – przed wylotem i już po przybyciu na wyspę.

Niewykluczone, że w przypadku utrzymania się niższej liczby zachorowań na COVID-19 w naszym kraju, zasady wjazdu na Cypr dla podróżnych z Polski ulegną złagodzeniu. Lista państw zaklasyfikowanych do poszczególnych kategorii jest na bieżąco aktualizowana. Znajdziemy ją na stronie: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/country-categories

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
deb7skd
deb7skd
deb7skd