Trwa ładowanie...

Wakacje w dobie koronawirusa – czy warto lecieć do Egiptu?

Po doniesieniach medialnych o ponad 140 turystach, którzy otrzymali w Egipcie pozytywny wynik badania na koronawirusa i zostali skierowani na kwarantannę, wielu klientów pyta nas, czy warto teraz lecieć na wakacje do Egiptu, z czym wiąże się kwarantanna i jak to jest z tymi testami PCR?

Share
Wakacje w Egipcie
Wakacje w EgipcieŹródło: Istock
d2w8j0y

Zgodnie z obowiązującymi od 1 września br. przepisami, wszystkie osoby udające się do Egiptu, muszą posiadać zaświadczenie wykonania testu RT-PCR z wynikiem negatywnym. Takie badanie można wykonać 72 godziny przed wylotem lub – w przypadku podróży do Hurghady, Sharm El-Sheik, Marsa Alam i Taby – poddać się mu na lotnisku, już po przylocie.

Z tej drugiej opcji korzysta wielu turystów, a powodów jest kilka. Test PCR w Egipcie kosztuje 30 dolarów od osoby, jest więc tańszy niż takie samo badanie w Polsce (koszt około 550 złotych). Wykonujemy go na miejscu, więc nie musimy martwić się, czy zdążymy otrzymać zaświadczenie na czas, przed wylotem na wakacje. Dodatkowo, niektóre biura podróży przejęły czasowo ten koszt, opłacając klientom badanie.

Na wynik testu wykonanego na lotnisku w Egipcie turyści oczekują około 24 h w hotelu, w którym zarezerwowali pobyt. Mogą w tym czasie korzystać z pełnej infrastruktury obiektu, ale nie powinni go opuszczać. Jeśli wynik testu jest negatywny, bez przeszkód kontynuują urlop. Co jednak w przypadku, jeśli okaże się pozytywny?

d2w8j0y

140 osób na kwarantannie w Egipcie? Sytuacja się wyjaśniła

Na początku października media obiegła informacja o turystach z Polski, którzy polecieli na wakacje do Marsa Alam i na miejscu poddali się obowiązkowym testom na obecność koronawirusa, a ich wyniki pokazały, że spośród 360 podróżnych aż 140 jest zakażonych. Sytuacja wzbudziła wątpliwości co do dokładności wykonanych testów, tym bardziej że do tej pory pozytywne wyniki badań zdarzały się sporadycznie i dotyczyły pojedynczych osób. Poza tym przebadani turyści czuli się dobrze i nie wykazywali żadnych objawów zakażenia koronawirusem.

Z tego też względu organizator wyjazdu – Biuro Podróży Itaka – w porozumieniu ze stroną egipską zadbał o ponowne bezpłatne przetestowanie podróżnych, by sprawdzić wiarygodność pierwszych testów. Powtórne badania przyniosły zupełnie inny rezultat. Już nie ponad 140, a tylko 4 osoby miały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Większość Polaków mogła więc zakończyć kwarantannę i wróci do kraju zgodnie z terminem rezerwacji.

Co warte podkreślenia, to jedyny przypadek tak dużej liczby osób z pozytywnym wynikiem badania na obecność koronawirusa. Do tej pory większość przeprowadzonych od początku września w Egipcie testów była negatywna, a turyści mogli cieszyć się niezakłóconym, bezpiecznym wypoczynkiem w popularnych kurortach.

Jak wygląda kwarantanna w Egipcie?

Osoby, które w wyniku pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa zostaną skierowane na kwarantannę, odbywają ją w specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni w hotelu. Koszt zakwaterowania, posiłków i napojów turystów pokrywa obiekt. Dodatkowo egipskie Ministerstwo Zdrowia i Populacji bierze na siebie koszty leków i leczenia podróżnych, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, do ich pełnego wyleczenia.

d2w8j0y

Współtowarzysze osoby zakażonej, które miały z nią bliski kontakt (na przykład mieszkały razem z nią w pokoju hotelowym) zostają poddane bezpłatnemu badaniu lekarskiemu na koszt strony egipskiej. Mają też możliwość pozostania w hotelu bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Również biura podróży w takich sytuacjach nie pozostawią swoich klientów bez niezbędnej opieki i wsparcia. Rezydenci i piloci udzielają turystom na miejscu informacji o świadczeniach zdrowotnych, pomocy konsularnej, a także – w przypadku konieczności późniejszego, niż było to planowane, powrotu do kraju – oferują pomoc w znalezieniu lotu powrotnego.

Ubezpieczenie z ochroną na wypadek zachorowania na Covid-19

Wybierając się na zagraniczne wakacje – nie tylko do Egiptu, ale również do innych państw, warto pomyśleć o zakupie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, zawierającego ochronę na wypadek zachorowania na Covid-19 w zakresie kosztów rezygnacji i kosztów leczenia. Klientom Wakacje.pl proponujemy polisę AXA Assistance.

Takie ubezpieczenie gwarantuje pokrycie kosztów hospitalizacji w przypadku zachorowania podczas wakacji na Covid-19 – bez względu na politykę danego państwa, a także kosztów transportu medycznego, leków czy powrotu do kraju. Obejmuje również koszty rezygnacji – w sytuacji nagłego zachorowania ubezpieczonego lub członka jego rodziny przed rozpoczęciem wyjazdu, podróżny ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na poczet wycieczki.

d2w8j0y

Test PCR możemy wykonać też przed wylotem na wakacje do Egiptu

Jeśli jeszcze przed rozpoczęciem wakacji chcielibyśmy zyskać pewność, że nasz wynik testu PCR będzie negatywny, takie badanie możemy wykonać również w Polsce. Test powinien zostać przeprowadzony maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem do Egiptu, a jego wynik być przetłumaczony na język angielski lub język arabski.

W Polsce test PCR wykonamy w jednym z rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia punkcie pobrań. Ich listę znajdziemy na stronie: https://pacjent.gov.pl/ Koszt badania, wraz z zaświadczeniem w języku angielskim, wynosi około 550 zł. Na wynik czeka się zazwyczaj 24 godziny. Badaniu można poddać się również w prywatnych, akredytowanych, laboratoriach.

d2w8j0y
d2w8j0y
d2w8j0y