Trwa ładowanie...

Koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą do Dominikany

Dominikana to jeden z egzotycznych hitów ostatnich miesięcy, do którego loty odbywają się bez przeszkód przez cały rok. Jakie są warunki wjazdu do tego kraju i jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w związku z epidemią koronawirusa? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Share
Plaże w Dominikanie kuszą białym pudrowym piaskiem i lazurową wodą
Plaże w Dominikanie kuszą białym pudrowym piaskiem i lazurową wodąŹródło: Shutterstock
d4q7v60

Położona na karaibskiej wyspie Haiti Dominikana jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na jesienno-zimowy wypoczynek. Podczas gdy w Polsce temperatury są coraz niższe, tam nadal możemy cieszyć się latem, bo słupki rtęci pokazują średnio 26 st. C.

Zadnim jednak wybierzemy się na nasze długo wyczekiwane egzotyczne wakacje w Dominikanie, warto sprawdzić, jakie formalności należy spełnić przed podróżą i jakie zasady obowiązują na miejscu.

Jakie są zasady wjazdu do Dominikany?

Dominikana to jeden z nielicznych krajów, który od początku wznowienia ruchu turystycznego (jesień 2020) nie wymaga od podróżnych przedstawiania żadnych certyfikatów zdrowotnych.

d4q7v60

By wjechać do tego kraju, nie potrzebujesz zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, nie musisz też okazywać Unijnego Certyfikatu COVID.

Osoby przybywające do Dominikany mogą jednak zostać poddane po przyjeździe tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Są one wykonywane na koszt Republiki Dominikany.

Przed podróżą wypełnij formularz wjazdu

Z Polski do Dominikany możemy podróżować za okazaniem paszportu. Musi być on ważny zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z tego kraju, a zalecany okres ważności to co najmniej 6 miesięcy.

PAMIĘTAJ! Ważny paszport musi mieć każdy uczestnik podróży – również dzieci!

W Dominikanie dla Polaków wizy nie są wymagane, na granicy należy jednak wykupić kartę turystyczną (ok. 15 USD), która uprawnia do 30-dniowego pobytu na terenie tego kraju. Często jej koszt jest już wliczony w cenę biletu lotniczego.

d4q7v60

Dodatkowo, najwcześniej na 72 godziny przed planowanym wylotem z Polski lub z Dominikany (w przypadku lotu powrotnego) należy wypełnić elektroniczny formularz E-Ticket, który jest dostępny na stronie: https://eticket.migracion.gob.do/.

Jesteśmy w nim proszeni o podanie m.in. naszych danych teleadresowych, numeru paszportu, sposobu transportu i miejsca pobytu na Dominikanie, a także informacji na temat zdrowia. Po wypełnieniu formularza otrzymamy kod QR, który służby graniczne zeskanują podczas odprawy.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące w Dominikanie

W Dominikanie obowiązuje nakaz zasłaniania ust oraz nosa w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz zachowanie dystansu 1,5 metra. Maseczkę możemy zdjąć m.in. na plażach, przy basenie hotelowym czy przy stoliku w restauracji.

Obiekty wellness i SPA są w większości są otwarte. Restauracje, bary, a także centra kultury (muzea, kina, teatry) funkcjonują z ograniczeniami.

d4q7v60

W ramach podjętych środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa władze Dominikany wprowadziły też godzinę policyjną, która obowiązuje od 18.00 do 5.00. Dla turystów oznacza to brak możliwości opuszczania hotelu w tym czasie. Nadal mogą jednak w pełni korzystać z infrastruktury obiektu: hotelowych restauracji, basenów czy programów rozrywkowych.

Co zwiedzić podczas pobytu w Dominikanie?

Błogi wypoczynek na rajskich plażach z widokiem na krystalicznie czystą turkusową wodę to nie wszystko! Dominikana stwarza wiele możliwości spędzenia wolnego czasu – od rejsów po Morzu Karaibskim, poprzez nurkowanie i uprawianie innych sportów wodnych po zwiedzanie zabytków opowiadających o kulturze mieszkańców.

Podczas wycieczek fakultatywnych, organizowanych częściowo również w języku polskim, poznamy między innymi historię stolicy Dominikany – Santo Domingo – miasta założonego przez samego Krzysztofa Kolumba; w trakcie wyprawy na wyspę Saona zachwycimy się spektakularnym pięknem tamtejszej fauny i flory i zrobimy pamiątkowe zdjęcie ze słynną wysuniętą w kierunku morza palmą; czy wyruszymy w konną wyprawę przez tropikalny las do niesamowitych wodospadów Salto El Limón na półwyspie Samana.

d4q7v60

Zasady powrotu do Polski

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, podróżni przybywający do Polski z państw spoza strefy Schengen, w tym z Dominikany, są kierowani na 10-dniową kwarantannę.

Można ją skrócić po 7 dniach, wykonując test na obecność koronawirusa (PCR lub antygenowy) i uzyskując wynik negatywny. Kwarantanna zostanie uznana za zrealizowaną z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku badania do systemu teleinformatycznego.

Potrzebujesz testu zwalniającego z kwarantanny po powrocie? Specjalnie dla klientów Wakacje.pl przygotowaliśmy dedykowaną ofertę badań na COVID-19.

Obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do Polski nie dotyczy:

  •  podróżnych z zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni;
  • dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19;
  • ozdrowieńców – osób, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.
d4q7v60
d4q7v60
d4q7v60