Trwa ładowanie...

Nowe decyzje w sprawie testów dla turystów lecących do Egiptu

Nasi Klienci pytają na Facebooku i na infolinii, kto pokrywa cenę testu, czy jest on podstawą do rezygnacji z wyjazdu i co z zaplanowanymi wycieczkami do Egiptu. To dla nas sygnał, żeby podzielić się wiedzą ze wszystkimi turystami. Odpowiadamy poniżej.

Share
Egipt
EgiptŹródło: Istock
d2bxghz

O tym, czy od września polecimy do Egiptu wyłącznie z wynikiem testu na koronawirusa, od kilku tygodni dyskutowały media, turyści i branża turystyczna. Długo czekaliśmy na powrót tego kierunku, pierwsi turyści polecieli, a kolejni nie mogą się doczekać wakacji i już pytają, jak test ma się do ceny wycieczki i czy polecą na wakacje. Wiadomość o testach krzyżuje plany i już usunęła z planu część wycieczek wrześniowych.

Do Egiptu z testem czy bez?

Jeszcze w sierpniu mogliśmy podróżować do Sharm El-Sheikh, Taby, Hurghady, Marsa Alam oraz Matrouh bez konieczności wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz się to zmienia.

d2bxghz

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią premiera Egiptu, od 1 września wszyscy podróżni przybywający do tego północnoafrykańskiego kraju, nawet do wyżej wspomnianych kurortów, na 72 godziny przed przylotem powinni wykonać test PCR na obecność koronawirusa i okazać na lotnisku zaświadczenie o jego negatywnym wyniku. Z tego obowiązku są zwolnione dzieci do 6. roku życia.

Koszt wykonania testu PCR w Europie to ok. 150 euro na osobę. W okresie między wakacjami szkolnymi, nie licząc ferii zimowych, do Egiptu najczęściej latają pary, zatem w największej liczbie przypadków to dodatkowe 300 euro przeznaczone na wyjazd.

Z tego też względu władze Egiptu – po rozmowach z przedstawicielami branży turystycznej, między innymi z Polski – zaproponowały jeszcze jedno rozwiązanie. Jeśli od 1 września podróżujemy do Hurghady, Sharm El-Sheik, Marsa Alam lub Taby, test PCR możemy wykonać już po przylocie na lotnisko docelowe. Koszt takiego badania to 30 dolarów amerykańskich od osoby, a więc dużo mniej niż zapłacilibyśmy w Polsce.

Osoby, które zdecydują się wykonać test na obecność koronawirusa po przylocie do Egiptu, po badaniu zostaną skierowane do zarezerwowanego przez siebie hotelu, gdzie około 24 godziny będą oczekiwać na wynik testu. Co ważne, mogą przy tym korzystać z hotelowej infrastruktury.

d2bxghz

Co w przypadku, jeśli test będzie pozytywny? Zgodnie z zapowiedzią ministra turystyki i starożytnego dziedzictwa Egiptu, takie osoby zostaną skierowane na 2-tygodniową kwarantannę lub leczenie na koszt egipskiego rządu.

Testy a cena wycieczki

Biura podróży w pełni odpowiadają za realizację składowych wycieczki zawartej w umowie i na tej podstawie ustalana jest też jej cena. Jeszcze zanim pojawił się koronawirus i testy na jego obecność, były takie elementy podróżowania, które wiązały się z dodatkowymi kosztami po stronie turystów – bo nie były elementami umowy z organizatorem wyjazdu.

Takim kosztem był i jest nadal np. koszt wizy turystycznej, koszt paszportu czy opłaty za szczepienia – te obowiązkowe i rekomendowane, szczególnie w przypadku podróży do krajów egzotycznych. Również testy nie podnoszą ani nie obniżają ceny samej wycieczki (oferty), bo nie są jej składową.

To koszty, na które biura podróży nie mają wpływu i nie decydują o wysokości cennika. Nie są one też częścią umowy, którą turysta podpisuje z biurem podróży.

d2bxghz

Tak samo jest w przypadku testów na koronawirusa dzisiaj, w nowej rzeczywistości. O tym, czy test jest od turystów wymagany, czy nie, decydują władze danego kraju. Cenę testu ustala zaś podmiot, który go wykonuje. Branża turystyczna może prowadzić rozmowy z przedstawicielami rządu i przedstawić konkretne argumenty, jednak decyzja leży po stronie rządowej.

Analogicznie wygląda rezygnacja z wyjazdu. Biura podróży dają możliwość bezkosztowej rezygnacji z wyjazdu w określonych sytuacjach, które wynikają z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. W przypadku pandemii koronawirusa takim powodem jest zachorowanie na Covid-19 osoby wyjeżdżającej lub członka jej rodziny.

Obowiązek wykonania testu nie upoważnia do rezygnacji bez kosztów wynikających z umowy z biurem podróży. Ich wysokość zależy od czasu, jaki pozostał do wyjazdu. Nie jest to widzimisię czy zła wola organizatorów – testy i ich cena są poza obszarem odpowiedzialności biur podróży, ta odpowiedzialność jest w podmiotach, o których wspomnieliśmy. I na dzień dzisiejszy koszt testu lub koszty rezygnacji z wycieczki z powodu dodatkowych kosztów za test pokrywają turyści.

Co w tej sytuacji planują biura podróży?

d2bxghz

Jedni odwołują, inni wznawiają wycieczki

Pierwsze biura podróży odwołały wrześniowe wycieczki do Egiptu jeszcze przed ostateczną decyzją egipskich władz ws. testów PCR. Chciały w ten sposób zabezpieczyć interes turystów oraz oszczędzić im nerwów i zamieszania związanego z niepewną sytuacją dotyczącą zasad wjazdu do tego kraju.

Za anulowaną wycieczkę przysługuje nam zwrot 100% wpłaconej kwoty lub voucher do wykorzystania na wakacje w innym terminie lub w innym kraju. Biura podróży proponują też zmianę kierunku.

Zgodnie z nową specustawą, jeśli zdecydujemy się na zwrot pieniędzy, otrzymamy je w trybie wydłużonym o 180 dni (biuro podróży ma obecnie maksymalnie 194 dni na zwrot).

Wycieczki do Egiptu zaplanowane na wrzesień odwołało m.in. biuro podróży Rainbow. Inni touroperatorzy (Sun&Fun, ETI i Oasis) zdecydowali o anulacji części terminów. Do Egiptu polecimy obecnie z Itaką, Exim Tours, ETI i Ecco Travel. Od 10 września wznowienie lotów czarterowych do tej destynacji z Warszawy i Katowic zapowiada też Coral Travel.

O kolejnych decyzjach organizatorów wyjazdów będziemy informować na bieżąco.

d2bxghz

Do Egiptu bez wiz, ale z deklaracją podróżnego

Podróżni przylatujący lotami czarterowymi do gubernatorstw, w których jest obecnie możliwy ruch turystyczny, czyli: Morze Czerwone, Marsa Matrouh i Synaj Południowy, są zwolnieni z opłaty wizowej. Ta ulga obowiązuje do końca sezonu Lato 2020, a więc do 31 października.

Wybierając się do Egiptu, powinniśmy jednak pamiętać o wypełnieniu „Deklaracji podróżnego” (Traveler Declaration). Jesteśmy w niej proszeni o podanie listy krajów, które odwiedziliśmy w ciągu ostatnich 14 dni, a także o potwierdzenie, że przez ostatnie dwa tygodnie nie mieliśmy objawów przypominających Covid-19 ani świadomych kontaktów z cierpiącymi na tę chorobę. W dokumencie zobowiązujemy się również do powiadomienia kierownictwa hotelu lub lekarza w wypadku zauważenia u siebie objawów choroby i deklarujemy, że mamy ubezpieczenie medyczne obejmujące leczenie w Egipcie.

d2bxghz
d2bxghz
d2bxghz