Trwa ładowanie...

Koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą do Meksyku

Bajeczne plaże Meksyku czekają na turystów z całego świata! Poznaj aktualne przepisy wyjazdowe wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa i ważne informacje dla osób podróżujących do tego kraju.

Share
Jednym z najpopularniejszych regionów w Meksyku jest półwysep Jukatan
Jednym z najpopularniejszych regionów w Meksyku jest półwysep JukatanŹródło: Shutterstock
dzptork

Meksyk to kierunek, który największą popularnością cieszy się w okresie zimowym. To właśnie wtedy wysokie temperatury i luksusowe kurorty przyciągają największą liczbę turystów z Polski. W końcu kto w środku zimy nie tęskni za ciepłem i plażą? Urlop w Meksyku to idealny wybór dla tych, którzy w okresie od grudnia do marca chcą uciec przed chłodem i skosztować wakacji w pełnym tego słowa znaczeniu.

Z tego artykułu dowiesz się, o czym należy pamiętać przed podróżą do Meksyku.

AKTUALIZACJA 30.11.2021

Jakie są zasady wjazdu do Meksyku?

Władze Meksyku nie wymagają testów od przyjezdnych. To oznacza, że zarówno osoby niezaszczepione, jak i zaszczepione przeciw Covid-19 nie muszą wykonywać badania przed wyjazdem.

dzptork

Po przylocie na lotnisku każdy podróżny jest poddawany pomiarowi temperatury. W przypadku, kiedy u badanej osoby zostanie stwierdzona gorączka, miejscowe służby mogą nałożyć kwarantannę. Osoby skierowane na kwarantannę mogą ją odbyć w hotelu zameldowania. Koszty wydłużonego pobytu w tym przypadku zazwyczaj pokrywa osoba podróżująca, chociaż niektóre hotele oferują gościom odbywającym kwarantannę darmowy pobyt do 14 dni.

Przed podróżą wypełnij deklarację zdrowia

Wszyscy Polacy lecący do Meksyku (niezależnie od wieku) muszą posiadać ważny paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, żeby dokument był ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy meksykańskiej.

Dużym plusem jest to, że w przypadku podróży turystycznych nieprzekraczających 180 dni wizy nie są wymagane. Należy jednak pamiętać o wypełnieniu deklaracji zdrowia na stronie: https://www.vuelaseguro.com/login – trzeba tego dokonać najwcześniej na 12 godzin przed wylotem.

Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który należy okazać podczas kontroli na lotnisku.

UWAGA! Każdy podróżny musi posiadać własny kod QR.

Zaleca się również, żeby wszystkie dokumenty wjazdowe posiadać w formie wydrukowanej.

dzptork

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące w Meksyku

W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i komunikacji miejskiej. Większość sklepów i usług pozostaje otwarta, ale funkcjonują one zgodnie z przyjętymi wytycznymi sanitarnymi - przy wejściu niezbędna może okazać się dezynfekcja rąk i obuwia, czy np. pomiar temperatury.

Atrakcje turystyczne są w większości czynne – ich godziny otwarcia mogą jednak ulegać zmianom.

Co zwiedzić podczas pobytu w Meksyku?

Wizytę w tak dalekim kraju z pewnością warto wykorzystać na poznawanie miejscowej kultury. Umożliwiają to różnego rodzaju wycieczki fakultatywne. Rejs katamaranem po Morzu Karaibskim, zwiedzanie miasta Majów, czy np. kurs gotowania kuchni meksykańskiej, której fanów można znaleźć na całym świecie, to tylko niektóre z rozrywek, które czekają na turystów planujących wakacje w Meksyku.

dzptork

Zasady powrotu do Polski

Od 1 grudnia 2021 podróżni przybywający do Polski z państw spoza strefy Schengen, w tym z Meksyku, są kierowani na 14-dniową kwarantannę.

Można ją skrócić po 8 dniach, wykonując test PCR na obecność koronawirusa i uzyskując wynik negatywny. Kwarantanna zostanie uznana za zrealizowaną z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku badania do systemu teleinformatycznego.

Potrzebujesz testu zwalniającego z kwarantanny po powrocie? Specjalnie dla klientów Wakacje.pl przygotowaliśmy dedykowaną ofertę badań na COVID-19.

Obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do Polski nie dotyczy:

  • podróżnych z zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni;
  • dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19;
  • ozdrowieńców– osób, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.
dzptork

WAŻNE: Od 1 grudnia 2021 podróżni przybywający do Polski z 7 krajów: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą skrócić czasu trwania kwarantanny po przedstawieniu negatywnego wyniku testu RT-PCR. Są zobowiązani do odbycia kwarantanny w pełnym zakresie (14 dni).

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dzptork
dzptork
dzptork