Trwa ładowanie...

Koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą do Emiratów Arabskich

Lecisz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Poznaj aktualne informacje wjazdowe i zasady wprowadzone w tym kraju w związku z epidemią koronawirusa tak, by można tu było spędzić bezpieczne wakacje.

Share
Dubaj to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Dubaj to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Źródło: Shutterstock
ddqo4cv

AKTUALIZACJA 30.11.2021

Jakie są zasady wjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Wszyscy podróżujący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – również osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 i ozdrowieńcy – muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa (wydrukowane lub online - na urządzeniu mobilnym). Badanie należy zrealizować najwcześniej 72 godziny przed wylotem, a jedynym dopuszczalnym rodzajem testu jest RT-PCR.

Polskie laboratoria akredytowane przez ministerstwo zdrowia są honorowane podczas przekraczania granic zewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Listę punktów pobrań znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid. Warto zwrócić uwagę, że jest ona na bieżąco aktualizowana.

WAŻNE. Dzieci do lat 12 są zwolnione z obowiązku wykonywania testu.

Przed podróżą pobierz specjalna aplikację

Polacy udający się na wakacje do Emiratów Arabskich muszą posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku wizowego, jeżeli przyjeżdża się do Emiratów w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych lub rodzinnych i przebywa na ich terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni (licząc od dnia pierwszego wjazdu). 

ddqo4cv

WAŻNE: Wszyscy podróżujący przez lotnisko w Dubaju są zobowiązani do pobrania aplikacji mobilnej COVID-19 DXB APP (dostępnej dla systemów Android i iOS) i zarejestrowania tam swoich danych. Wymagane jest również wypełnienie formularza zdrowotnego na lotnisku przed wylotem. 

Z kolei osobom wybierającym się do emiratu Ras al Khaimah zaleca się pobranie dodatkowo aplikacji ALHOSN UA.

Bezpieczne wakacje - zasady obowiązujące w Emiratach Arabskich

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązuje nakaz korzystania z maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz zachowania dystansu społecznego. Zasłanianie ust i nosa jest wymagane również na plażach – np. podczas spaceru. Maseczkę możemy zdjęć w trakcie kąpieli w wodzie.

Większość plaż jest otwarta, a restauracje i bary funkcjonują z ograniczeniami (np. obowiązek dezynfekcji dłoni, limity miejsc).

ddqo4cv

Co zwiedzić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

To kraj, który umożliwia aktywne spędzanie wakacji na wiele sposobów. Jednym z niezapomnianych punktów w planie zwiedzania jest wjazd na taras widokowy i podziwianie panoramy Dubaju w najwyższym budynku świata – Burj Khalifa.

Głodnym wrażeń polecamy safari i przejazd terenówkami przez pustynię o zachodzie słońca czy wspaniałą zabawę w Dubai Parks and Resorts. W parku Motiongate przeniesiemy się do świata epickich hollywoodzkich filmów, w Bollywood Parks skorzystamy z interaktywnych przejażdżek i zobaczymy multimedialne spektakle teatralne, a w Legolandzie – przeżyjemy niesamowitą przygodę podczas przejażdżki rollercoasterami.

Ponadto, do 31 marca 2022 roku w Dubaju trwa Światowa Wystawa EXPO 2020 – będąc wtedy na miejscu, grzechem byłoby ominąć tak duże wydarzenie.

ddqo4cv

Zasady powrotu do Polski

Od 1.12.2021 osoby podróżujące do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, są kierowane na 14-dniową kwarantannę.

Można ją skrócić po 8 dniach, wykonując (najwcześniej w 9. dniu kwarantanny) test na obecność koronawirusa (PCR) i uzyskując wynik negatywny. Kwarantanna zostanie uznana za zrealizowaną z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku badania przez medyczne laboratorium diagnostyczne do systemu teleinformatycznego.

Obowiązek odbycia kwarantanny nie dotyczy:

  • podróżnych z zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od chwili przyjęcia ostatniej dawki szczepionki do momentu przyjazdu do Polski musi upłynąć co najmniej 14 dni (ten czas liczymy od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki);
  • dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19;
  • ozdrowieńców– osób, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem nie później niż 6 miesięcy przed dniem wjazdu do Polski.

WAŻNE: Od 1 grudnia 2021 podróżni przybywający do Polski z 7 państw: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą skrócić czasu trwania kwarantanny po przedstawieniu negatywnego wyniku testu RT-PCR. Są zobowiązani do odbycia kwarantanny w pełnym zakresie (14 dni).

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
ddqo4cv
ddqo4cv
ddqo4cv