Trwa ładowanie...
d1hnivv

Wiadomo, co czeka turystów zaszczepionych na COVID. Jest pierwsza decyzja w UE.

Od 1 marca 2021 roku Cypr wprowadzi nowe zasady dla turystów, a szczególne ułatwienia będą dla tych, którzy zaszczepią się na COVID-19. Wejdzie też w życie zmieniona klasyfikacja krajów, oparta na systemie świateł drogowych. Czego możemy się spodziewać i czy inne kraje pójdą w tym kierunku?
Share
Dokąd polecimy na wakacje
Dokąd polecimy na wakacjeŹródło: Istock
d1hnivv

Rząd Cypru ogłosił, że od marca przyszłego roku wszyscy turyści zaszczepieni na COVID-19 będą mogli odwiedzić ten kraj bez żadnych restrykcji– zwolnieni z testów i kwarantanny będą wszyscy zaszczepieni bez względu na to, z kraju o jakiej kategorii przyjadą.

To pierwsza taka oficjalna decyzja w Unii Europejskiej. Wprowadzenie powszechnej szczepionki może rozluźnić restrykcje w pozostałych krajach.

Zasada świateł drogowych. Jaki kolor dla Polski?

d1hnivv

Minister Transportu Cypru Yannis Karousos zapowiedział też wprowadzenie podziału krajów wg kolorów świateł drogowych. Takie rozwiązanie zaproponowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Kraje kwalifikowane dziś do kategorii „A” otrzymają kolor zielony, a turyści przyjeżdżający z tych miejsc, podobnie jak wszyscy zaszczepieni, nie będą podlegali żadnym restrykcjom.

Kolor pomarańczowy t o dzisiejsza kategoria „B” – turyści z krajów oznaczonych na pomarańczowo będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa na 72 godziny przed podróżą.

Największe restrykcje będą obowiązywały podróżnych przybywających z krajów oznaczonych kolorem czerwonym(dzisiejsza kategoria „C”). Obecnie właśnie w tej grupie wg kwalifikacji Cypru znajduje się Polska.

Jeśli zostaniemy przy kolorze czerwonym i nie będziemy zaszczepieni, na Cypr wjedziemy po wykonaniu dwóch testów na koronawirusa – na 72 godziny przed podróżą i po przylocie na Cypr. Dobrą wiadomością dla turystów jest też to, że według planu zniknie kwarantanna. Jeśli kolor dla Polski się zmieni, automatycznie zasady wjazdu będą łatwiejsze.

d1hnivv
d1hnivv
d1hnivv