Trwa ładowanie...

Włochy – koronawirus a wakacje. To musisz wiedzieć przed podróżą

Stało się. 3 czerwca Włochy otworzyły swoje granice dla podróżujących ze strefy Shengen i Wielkiej Brytanii, można też swobodnie poruszać się po kraju. Nieco inne zasady obowiązują na Sardynii. Co warto wiedzieć przed podróżą do Włoch w najbliższym czasie?

Share
Włochy
WłochyŹródło: Istock
d3bxruw

Na ten dzień Włosi czekali jak chyba nikt inny w Europie. Kraj, który najmocniej odczuł pandemię koronawirusa, dziś wraca do normalności. I o ile jest to „nowa normalność”, to jednocześnie pokazanie mocnego światła w tunelu dla podróży po całej Europie. Granice otwierają się dla obywateli państw strefy Shengen i Wielkiej Brytanii, a po przekroczeniu granicy nie ma obowiązku kwarantanny.

Znikają blokady

Od 3 czerwca można swobodnie przemieszczać się po terytorium Włoch. To uwolnienie dotyczy zarówno samych Włochów, jak i osób przyjeżdżających ze strefy Shengen i Wielkiej Brytanii. Nieco inne zasady obowiązują na Sardynii. Przed przylotem na Sardynię konieczne jest wypełnienie kwestionariusza bezpieczeństwa. Można to zrobić w aplikacji Sardegna sicura (bezpieczna Sardynia).


Swobodne przemieszczanie i zniesienie blokad nie oznacza zniesienia środków bezpieczeństwa. We Włoszech nadal obowiązuje noszenia maseczek w środkach transportu czy atrakcjach turystycznych, a także zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób. W Lombardii, gdzie odnotowano najwięcej zachorowań na Covid-19, noszenie maseczek obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych, również na ulicach.

d3bxruw


Nie ma większych ograniczeń w przypadku transportu publicznego, jedynie przed wejściem do pociągów będzie mierzona temperatura. Dopuszczalna wysokość do podróżowania to 37,5 stopnia.

Miejsca turystyczne otwarte

Co ważne w kontekście podróżowania i planowania wakacji, nie ma już zakazu wejścia na włoskie plaże. Otwarte są również muzea i galerie sztuki. Podróże do Włoch to przecież mieszanka słonecznych i morskich kąpieli, smacznej i prostej kuchni, a także spotkanie z kulturą. Wszystkie te przyjemności i symbole włoskich wakacji są już dostępne dla turystów.


Na razie zamknięte pozostają kluby, a w połowie czerwca planowane jest otwarcie teatrów i sal koncertowych.

Plaże i atrakcje dla turystów – Rimini

W jednym z najczęściej wybieranym przez polskich turystów kurorcie, Rimini, przestrzeń na jeden parasol plażowy to aż 18 metrów kwadratowych. Plażowicze mogą swobodnie się opalać, korzystać z barów i restauracji. Nie będzie na razie można korzystać z niektórych aktywności, np. siatkówki plażowej. Większość hoteli i apartamentów w tym rejonie deklaruje otwarcie się na turystów.

d3bxruw


Nowością na plażach jest obecność stewardów, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo plażowiczów, pomogą w zajęciu odpowiedniego leżaka i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z bezpieczeństwem. Miejsce na leżaku będzie można zarezerwować z wyprzedzeniem na plaży lub online.


Miasto planuje też przebudowanie nabrzeża, tak żeby maksymalnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa poprzez zwiększenie dystansu, a jednocześnie zapewnić inne atrakcje. Otwierają się nowe centra rozrywki i wellness, poszerzane są też tereny zielone wzdłuż nabrzeża i w części historycznej miasta, tak żeby zapewnić jak najwięcej atrakcji odwiedzającym.

Więcej wyzdrowień niż zgonów

Włochy to najbardziej dotknięte epidemią państwo w Europie, jednak w kraju odnotowano więcej przypadków wyzdrowień niż zgonów. Liczba ozdrowieńców przekroczyła 160 tys., a liczba zgonów spowodowanych koronawirusem to 33,5 tys.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3bxruw
d3bxruw
d3bxruw