Trwa ładowanie...

Włochy znoszą kwarantannę dla podróżnych z UE

Dobra informacja dla osób planujących urlop w słonecznych Italii. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od połowy maja Włochy znoszą obowiązkową kwarantannę dla podróżnych z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Od kiedy obowiązują zmiany?

Share
Włochy znoszą kwarantannę dla podróżnych z PolskiWłochy znoszą kwarantannę dla podróżnych z PolskiŹródło: Shutterstock
d1bl9hr

Władze Włoch już od kilku tygodni pracują nad planem otwarcia kraju na zagranicznych turystów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od połowy maja umożliwią podróżnym z kilkudziesięciu państw wjazd bez obowiązku odbycia 5-dniowej kwarantanny.

Polacy wjadą do Włoch bez kwarantanny

Do 15 maja podróżni z Polski po wjeździe do Włoch nie tylko musieli przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19, ale również odbyć obowiązkową 5-dniową kwarantannę, po której upływie należało powtórzyć badanie na obecność koronawirusa.

Teraz wjazd do Włoch ma być łatwiejszy. W piątek (14 maja) minister zdrowia Roberto Speranza podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym od 16 maja osoby podróżujące do Włoch z innych krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, a także z Wielkiej Brytanii i Izraela, są zwolnione z 5-dniowej kwarantanny.

d1bl9hr

Każdy podróżny nadal jest jednak zobowiązany do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą do Włoch. Akceptowane są testy wymazowe: molekularne i antygenowe.

Co z ozdrowieńcami i podróżnymi zaszczepionymi przeciwko COVID-19? W Komunikacie Prasowym Ministra Zdrowia Republiki Włoskiej nie wspomniano o ulgach dla tych grup osób. Na tę chwilę, by wjechać do Włoch, nadal muszą więc posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Z obowiązku wykonania badania są natomiast zwolnione dzieci poniżej drugiego roku życia.

Każdy podróżny jest również zobowiązany do zarejestrowania swojego przyjazdu do Włoch poprzez wypełnienie European Digital Passenger Locator Form (dPLF). Można to zrobić na stronie: https://app.euplf.eu/#/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1bl9hr
d1bl9hr
d1bl9hr