Trwa ładowanie...

Zakaz lotów przedłużony o 3 tygodnie. Na liście 9 państw

Rząd do końca roku przedłużył zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Sytuacja dla podróżnych pozostaje bez zmian – na liście miejsc objętych zakazem lotów do Polski znalazło się dziewięć krajów. To te same państwa, które ujęto w poprzednim rozporządzeniu.
Share
Zakaz lotów przedłużony do końca roku
Zakaz lotów przedłużony do końca rokuŹródło: Unsplash.com
d3881re

Tym razem nie o dwa, a o ponad trzy tygodnie rząd przedłużył zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do Polski z państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekroczył 440 przypadków. Wykaz powstaje na podstawie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

W rozporządzeniu, które obowiązuje od 9 do 31 grudnia 2020 roku, wymieniono dziewięć państw. To te same kraje, z których samoloty nie mogły lądować na polskich lotniskach na mocy poprzedniego rozporządzenia. Podobnie jak dwa tygodnie temu, z zakazu wyłączono państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Aktualna lista miejsc objętych zakazem lotów do Polski obejmuje 9 państw:

  • Bośnia i Hercegowina
  • Czarnogóra
  • Gruzja
  • Jordania
  • Armenia
  • Kosowo
  • Macedonia Północna
  • Serbia
  • Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork
d3881re

Utrzymana została reguła, że zakaz lotów nie obowiązuje samolotów wyczarterowanych przez biura podróży przed wejściem w życie rozporządzenia (czyli przed 9 grudnia).

Zakaz nie ma również zastosowania w przypadku krajów, które notyfikowały wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

AKTUALIZACJA [22.12.2020]

W związku z informacjami o pojawieniu się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa, polski rząd podjął decyzję o zawieszeniu lotów z Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do naszego kraju.

21 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające ostatnie rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym . Oprócz dopisania do listy państw, z których samoloty nie mogą lądować na polskich lotniskach, Wielkiej Brytanii, wydłużono okres obowiązywania zakazu przylotów z uwzględnionych w wykazie – teraz już 10 – miejsc do 6 stycznia 2021 roku.

d3881re
d3881re
d3881re