Trwa ładowanie...

Znowu wejdziemy na lotniska. Nie tylko Kiss & Fly

Wróciła możliwość wejścia na lotniska dla wszystkich, nie tylko dla pasażerów. Znowu możemy więc przywitać na lotnisku naszych bliskich – tak zdecydował Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Nadal obowiązuje dystans społeczny i obowiązek noszenia maseczki.

Share
Nowe zasady na lotniskach
Nowe zasady na lotniskachŹródło: Istock
d2bxghz

Nie tylko Kiss & Fly

 Główny Inspektorat sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego zaktualizowały zasady obowiązujące na terenie polskich lotnisk. Kluczową zmianą jest zniesienie limitu osób, które mogą wejść na terminal lotniskowy. W praktyce oznacza to, że nie musimy mieć biletu lotniczego, żeby wejść na teren lotniska.

Od teraz znowu możemy odprowadzić na lotnisko naszych bliskich i spędzić wspólnie czas aż do momentu przejścia przez kontrolę. Na hali terminala możemy też oczekiwać na przylot samolotu i przywitać naszych bliskich.

d2bxghz

 To wszystko oczywiście przy zachowaniu warunków sanitarnych. Nawet jeśli nie jesteśmy pasażerami, na lotnisku dezynfekujemy ręce płynami dostępnymi na jego terenie, zasłaniamy nos i usta materiałem ochronnym, a także zachowujemy dystans społeczny co najmniej 1,5 metra. Przy wejściu do terminali kontrolnie mierzona jest temperatura, również osobom niebędącym pasażerami. Każdorazowo obowiązuje nas stosowanie się do zasad służb lotniskowych.

Nowością jest też obowiązek wypełnienia Deklaracji pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19 (Deklaracja COVID-19). Formularz powinien znajdować się na odwrotnej stronie Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP). Za przygotowanie i zebranie druków KLP i Deklaracji COVID-19 odpowiada przewoźnik lotniczy.

Zasady te obowiązują na wszystkich polskich lotniskach.

Przez ostatnie miesiące musiały nam wystarczyć przywitania i pożegnania poza terenem lotniska, często w tzw. strefach kiss and fly, w których możemy spędzić kilka minut.

 Restrykcje związane z bezpieczeństwem higienicznym obowiązują od 29 maja (aktualizowane na początku sierpnia).

d2bxghz
d2bxghz
d2bxghz