Trwa ładowanie...

Zwrot pieniędzy czy voucher?

Długo wyczekiwany wyjazd został odwołany, a Ty zastanawiasz się, co zrobić? Możesz zdecydować: czy chcesz uzyskać zwrot wpłaconych środków, czy otrzymać voucher turystyczny do wykorzystania na dowolną – tę samą bądź nową – wycieczkę. Sprawdź i porównaj, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza.

Share
Do wyboru zwrot gotówki lub voucher turystyczny
Do wyboru zwrot gotówki lub voucher turystycznyŹródło: Wakacje.pl, fot: iStock
d3ievpu

Zgodnie z obowiązującą od 1 kwietnia br. specustawą biura podróży zyskały dodatkowe 180 dni na zwrot środków wpłaconych na poczet odwołanych wyjazdów. Dzięki temu mają więcej czasu na odzyskanie pieniędzy już wydanych na organizację tych wycieczek od hotelarzy i przewoźników. Dla tych, którzy nie chcą tak długo czekać na zwrot środków i rezygnować z wakacji, prawo przewiduje możliwość wyboru vouchera turystycznego do wykorzystania u danego touroperatora przez minimum rok od planowanego wyjazdu. 


Takie rozwiązanie wydaje się korzystne dla obu stron – biura turystyczne nie tracą klientów, a klienci zyskują czas na spokojne zaplanowanie wakacji, na które często dostają dodatkowe środki – wielu touroperatorów podwyższa wartość bonów. Zwrot pieniędzy czy voucher? Porównajmy.


Masz minimum rok na wybór wakacji


Zgodnie ze specustawą, voucher jest ważny przynajmniej „rok od terminu, w którym miała odbyć się pierwotna impreza”. Czas ten jest liczony więc od daty wyjazdu, a nie od otrzymania informacji o jego odwołaniu. Jeśli na przykład 20 kwietnia dowiesz się, że Twój wyjazd z 5 maja nie dojdzie do skutku, możesz wykorzystać voucher od momentu otwarcia granic przynajmniej do 5 maja 2021 roku.

Niektóre biura podróży, by zachęcić klientów do wyboru bonów, dodatkowo wydłużają ich ważność. Prima Holiday proponuje podróżującym vouchery ważne 2 lata od daty pierwotnego wyjazdu, a Rainbow Tours – do końca września 2021 roku.

Warto również pamiętać, że data ważności vouchera określa ostatni dzień, w którym można dokonać rezerwacji wycieczki, a nie na nią wyjechać. W praktyce oznacza to, że przy pomocy bonu opłacisz urlop w 2020, 2021, a w niektórych przypadkach – nawet w 2022 roku!


Zaplanuj wyjazd na nowo


Jeśli zdecydujesz się na wybór vouchera, pamiętaj, że możesz go wykorzystać na dowolną wycieczkę z biurem podróży, które go wystawiło. Możesz więc zdecydować się na wakacje w pierwotnie wybranym miejscu lub zaplanować je zupełnie od nowa, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, dostępne atrakcje i swoje oczekiwania względem wyjazdu: standard hotelu, opcję wyżywienia… czy sposób podróżowania, jeśli na przykład przelot samolotem chciałbyś zmienić na dojazd własnym autem.


Zyskaj dodatkowe środki na wakacje


Wybierając voucher, możesz zyskać „prezent” w postaci dodatkowych środków do opłacenia wymarzonych wakacji. Wiele biur podróży, by spełnić oczekiwania klientów, przygotowało dedykowane oferty zwiększające wartość bonów. Biuro Podróży ITAKA proponuje Klientom vouchery o wartości 105% dokonanych wpłat, Rainbow – 110%, a Grecos i ETI – 120%. Przykładowo, jeśli na poczet anulowanej wycieczki wpłaciłeś 2000 zł, kwota na voucherze może zostać powiększona od 100 do nawet 400 zł dodatkowych środków na rezerwację nowego wyjazdu. Rabaty są ważne na całą ofertę organizatorów.


Zobacz, jakie jeszcze rozwiązania proponują klientom biura podróży 


Twoje pieniądze nadal są chronione


Jesteś bliski decyzji o wyborze vouchera, ale obawiasz się, co stanie się z Twoimi pieniędzmi, jeśli w związku z obecną sytuacją gospodarczą biuro ogłosi upadłość? Uspokajamy – wpłacone przez Ciebie środki są chronione. Voucher, jako ekwiwalent pieniężny związany z pierwotną umową, jest objęty gwarancją touroperatora, a w przypadku, gdy będzie ona za mała – Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze nie przepadną ani nie będą musiały być odzyskiwane w skomplikowanym procesie upadłościowym.


Na zwrot środków możesz czekać nawet pół roku


Voucher nie jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem? Zgodnie z prawem przysługuje Ci zwrot środków wpłaconych na poczet anulowanej wycieczki. Powinieneś jednak uzbroić się w cierpliwość. W świetle nowych przepisów na zwrot pieniędzy możesz poczekać nawet do 194 dni. Dlaczego tak długo? 


Na mocy specustawy biura podróży zyskały dodatkowe 180 dni na zwrot środków. Dopiero po tym czasie nastąpi skuteczne rozwiązanie umowy i rozpocznie się 14-dniowy proces wypłaty należnych pieniędzy. To zabezpieczenie branży turystycznej przed niewypłacalnością i szansa na odzyskanie chociaż części środków za już opłacone usługi – miejsca w hotelach, bilety lotnicze czy wycieczki objazdowe.

Jednocześnie to bardzo długi czas, w którym wpłacone przez Ciebie środki są „zamrożone”. W sytuacji, w której granice zostaną otwarte i podróżowanie znów stanie się realne, Ty możesz nadal czekać na zwrot pieniędzy zamiast udać się w wymarzoną podróż. Jeśli więc bierzesz pod uwagę wakacyjny wyjazd w tym roku, rozważ opcję vouchera lub zmiany terminu wyjazdu na późniejsze miesiące.


Pamiętaj, ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie. Podejmując decyzję, rozważ wszystkie za i przeciw, weź pod uwagę swoje oczekiwania i wakacyjne plany. Jednocześnie zachowaj spokój – Twoje środki, nawet jeśli później niż zakładałeś, wrócą do Ciebie – w postaci przelewu na konto lub wymarzonej podróży opłaconej voucherem.

d3ievpu
d3ievpu
d3ievpu